9. ledna 2016

Tradiční odborné setkání s MUDr. Františkem Koukolíkem, DrSc.

Univerzita Karlova v Praze, Pedagogická fakulta, katedra primární pedagogiky, Česká pedagogická společnost a Asociace předškolní výchovy Vás srdečně zvou na tradiční odborné setkání s MUDr. Františkem Koukolíkem, DrSc., které se uskuteční v pátek 22. ledna 2016 v aule Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze od 13.00 hod. Tématem přednášky s následnou diskusí je Kritické myšlení.

Kritické myšlení je pečlivé a uvážené rozhodnutí o tom, zda nějaké tvrzení přijmeme, odmítneme, nebo se o něm zřekneme úsudku. Kritické myšlení rovněž zahrnuje stupeň jistoty, se kterou nějaké tvrzení přijmeme nebo odmítneme. Tvrzení je výrok, který je buď pravdivý, nebo nepravdivý. Tvrzení mají sdělovat věcnou informaci, nicméně mohou oslovovat emotivitu včetně nevědomých složek. Jestliže uvažujeme o pravdivosti nebo nepravdivosti tvrzení, čelíme problému. Problémem je jakákoli protikladná nebo nejistá záležitost. Historickým základem kritického myšlení jsou Occamova a Humeova břitva, Popperovo pravidlo, přibyla Talebova Černá labuť.

Mezi vědeckou metodou a metodou založenou na víře existuje základní rozdíl. Kritické myšlení je obrana proti vlivu iracionality, reklamy, propagandy, indoktrinace a vymývání mozku, obecně proti manipulaci. Kritické myšlení se ve společnosti nepěstuje. Narušuje sociální hierarchii.

Studenti a zaměstnanci PedF UK v Praze (na základě předložení průkazu), členové Asociace předškolní výchovy a České pedagogické společnosti mají vstup zdarma, ostatní účastníci hradí poplatek 100,- Kč.

Pozvánka ke stažení