6. dubna 2017

Univerzita Karlova podpoří výstavbu Svatovítských varhan sbírkou, z níž bude uhrazena jedna z větších varhanních píšťal. Akademická obec Univerzity Karlovy, se k této akci může připojit finančními příspěvky, a to na zvláštní bankovní účet univerzity číslo 909 999 389/0800. Vybrané prostředky budou potom předány Nadačnímu fondu.

Svatovítskou katedrálu, založenou císařem a králem Karlem IV., budovaly snad všechny generace našich předků. Zdánlivě byla dokončena v roce 1929, ale práce na portálech a vnitřním vybavení se protáhly až do 60. let 20. století.

Katedrála však dodnes postrádá to podstatné – varhany. Proto se pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka obrátil na Nadační fond Bohemian Heritage Fund, který sdružuje soukromé mecenáše české kultury, o součinnost při pořízení nového nástroje. Nadační fond pomohl zorganizovat Společenství Svatovítské katedrály, v němž jsou zastoupeny osobnosti (k nimž patří i rektor Univerzity Karlovy), jež výstavbu nových varhan podporují. Toto společenství se obrátilo na přední vědecké a kulturní instituce české země, tedy i na Univerzitu Karlovu, s prosbou o finanční příspěvek.

Převážnou část financování nových varhan ponese katolická církev a velké firmy, protože nové varhany takovéto velikosti představují částku v řádu desítek milionů korun.

Podrobnější informace lze nalézt na adrese www.svatovitskevarhany.com.

Text byl převzat z http://www.cuni.cz/UK-7633.html