18. září 2020

INFORMACE PRO STUDENTY UČITELSTVÍ PRO 1. STUPEŇ ZÁKLADNÍ ŠKOLY

Chcete pomoci dětem, které zůstaly během mimořádných opatření ve školách bez větší podpory? Doučujte ve školách v rámci volitelného předmětu:

Individuální a skupinová podpora žáků s překážkami v učení OPMN0N371C

Zápis:

Zápis v SIS probíhá stejným způsobem jako u ostatních předmětů. Předmět je otevřen pro všechny ročníky studijního programu.

Sylabus předmětu (celkem 60 h):

• prezenční část na fakultě (rozvržená a zadaná vyučujícím v SIS)

• úvodní setkání se studenty - úvod do problematiky, naplánování praxe (2 hodiny)

• závěrečné reflektivní setkání (2 hodiny)

• přímá činnost ve škole, příprava, reflexe a samostudium (v gesci studenta)

• individuální nebo skupinová praxe s dětmi s překážkami v učení formou doučování ve třídě (min. 20 hodin)

• samostudium - příprava úkolů pro žáky a jejich hodnocení, konzultace (s pedagogickými a poradenskými pracovníky na škole), studium podpůrné odborné literatury

Kredity: 4

Ukončení předmětu: zápočet

Podmínky získání zápočtu:

• účast na úvodním setkání

• přímá práce s dětmi s překážkami v učení formou pravidelného individuálního nebo skupinového doučování ve třídě v rozsahu min. 20 hodin – doloženo docházkovým listem a hodnocením podepsaným pedagogickým pracovníkem určeným školou

• účast na závěrečném setkání

INFORMACE PRO STUDENTY UČITELSTVÍ VVP PRO ZÁKLADNÍ ŠKOLY A STŘEDNÍ ŠKOLY

Podpora žáků se speciálními vzdělávacími potřebami OPNZ0S169C

Zápis:

Zápis v SIS probíhá stejným způsobem jako u ostatních předmětů. Předmět je otevřen pro oba ročníky navazujícího magisterského studia všech oborů učitelství pro základní školy a střední školy.

Sylabus předmětu (celkem 60 h):

prezenční část na fakultě (rozvržená a zadaná vyučujícím v SIS)

• závěrečné reflektivní setkání (2 hodiny) přímá činnost ve škole, příprava, reflexe a samostudium (v gesci studenta)

• individuální nebo skupinová praxe s žáky se speciálními vzdělávacími potřebami formou doučování ve třídě (min. 20 hodin)

• samostudium, odborná příprava - příprava úkolů pro žáky a jejich hodnocení, studium podpůrné odborné literatury, konzultace (s pedagogickými a poradenskými pracovníky na škole)

Kredity: 4

Ukončení předmětu: zápočet

Podmínky získání zápočtu:

• Student se účastní úvodního informačního semináře.

• Student se účastní praxe formou doučování v plném rozsahu min. 20 hodin. Svou činnost konzultuje a reflektuje s pedagogickým pracovníkem určeným školou.

• Student na závěr předloží zpracování záznamů z doučování, docházkový list a hodnocení praxe podepsané pedagogickým pracovníkem určeným školou.

• Student se účastní závěrečného reflektivního setkání.

INFORMACE PRO STUDENTY BAKALÁŘSKÉHO STUDIA OBORŮ ZAMĚŘENÝCH NA VZDĚLÁVÁNÍ

Chcete pomoci dětem, které zůstaly během mimořádných opatření ve školách bez větší podpory? Doučujte ve školách v rámci povinně volitelných předmětů!

Doučovat můžete v rámci předmětů:

Asistentská praxe ve škole OPBZ0N109B

Pedagogická praxe v zařízení volného času OPBZ0N110B

Sylabus předmětu (celkem 60 h):

prezenční část na fakultě (rozvržená a zadaná vyučujícím v SIS)

• 2 hodiny úvodní seminář

• 2-4 hodiny závěrečný reflektivní seminář

• přímá činnost ve škole, příprava, reflexe a samostudium (v gesci studenta)

• min. 20 hodin skupinové nebo individuální doučování

• příprava na doučování, kontrola úkolů žáků a poskytování zpětné vazby, konzultace (s pedagogickými a poradenskými pracovníky na škole), samostatná práce dle pokynů garanta paralelky

Zápis:

Zápis probíhá v SIS stejným způsobem jako u ostatních předmětů. Zapsat se můžete do praxí, které otevírá vaše katedra, nebo jiná katedra, pokud umožňuje zápis i studentům jiných oborů (některé katedry umožňují zápis studentům jiných oborů právě v případě doučování).

Předmět má prerekvizitu.

Ukončení předmětu: zápočet (2 kredity)

Podmínky získání zápočtu: absolvování praxe v plném rozsahu činností, docházkový list a kladné hodnocení pedagogickým pracovníkem školy, kde doučujete, další podklady dle pokynů garanta paralelky

Společné informace

Jak budou školy zveřejňovat poptávku:

8. 9.2020 byl spuštěn nový fakultní web chcidoucovat.cz/. Zde budou školy zadávat poptávku na doučování.

Jak si domluvit doučování na škole:

• Na webu chcidoucovat.cz/ si zřídíte velmi jednoduchý profil, vyberete si školu (např. podle adresy, požadovaného předmětu) a potvrdíte. Vaše odpověď přijde kontaktní osobě vybrané školy, která Vás osloví. Další podmínky si domluvíte přímo s kontaktním pracovníkem.

• Je možné kontaktovat základní školu dle vlastního výběru a domluvit si zde doučování.

V jakých školách je možné doučovat:

Doučování studentů PedF UK je primárně zaměřeno na žáky základních škol v Praze a Středočeském kraji. Pokud chcete doučovat v jiném kraji nebo jste nenašli žádnou vhodnou nabídku na webu chci doucovat, vyhledejte si školu v tabulce na https://pages.pedf.cuni.cz/spp/chci-doucovat/seznam-dalsich-skol/ a oslovte uvedeného kontaktního pracovníka.

Doporučujeme kontaktovat školu a domluvit si doučování do konce září.

Doučování on-line:

V některých případech je možné doučovat i on-line (zejména v případě špatné dostupnosti školy). Je třeba vždy zkonzultovat tuto možnost s garantem paralelky.

V případě, že není zveřejněná žádná vhodná nabídka, kontaktujte Středisko pedagogické praxe:

Aktualizované informace naleznete na https://pages.pedf.cuni.cz/spp/chci-doucovat/.