24. února 2022

Prohlášení děkana fakulty ke konfliktu na Ukrajině

Probudili jsme se do docela jiného světa. Nemyslitelné se stalo skutečným. Ruská federace porušila územní suverenitu Ukrajiny a v těchto chvílích probíhá na východě Evropy otevřená invaze.

Rusko napadlo Ukrajinu. Je třeba, abychom to, co se stalo, otevřeně pojmenovali. Ukrajinu napadla ze tří stran země, která je větší, silnější a která jí před časem garantovala územní celistvost. Toto zásadní porušení mezinárodního práva nesmí zůstat bez odezvy.

Zvláště my, kteří máme co dělat s výchovou a vzděláním, dobře víme, že dovolit agresorovi, aby svou oběť neomezeně šikanoval, nelze. Agrese totiž má, i když se to na první pohled vždy nezdá, tragické důsledky pro obě strany.

Vyjadřuji proto podporu všem obyvatelům Ukrajiny ve zkouškách, kterým jsou a budou vystaveni. Vyjadřuji také hluboké znepokojení nad postupem agresora a ptám se, kde je hranice, která agresi zastaví. To všechno s vědomím, že nečestně získaná převaha ani násilně uchopená moc uspokojení nepřinášejí.

Pedagogická fakulta UK je připravena dostát slibu, který jsem deklaroval dříve.

Každý student Pedagogické fakulty UK z Ukrajiny, který bude postižen invazí, bude mít bez ohledu na národnost nárok na:

• měsíční stipendium ve výši 9000 Kč,

• bezplatné ubytování v Brandýse nad Labem,

• psychologickou pomoc naší poradny.

prof. Michal Nedělka

děkan PedF UK

Koordinátorem pomoci ukrajinským studentům je Mgr. Tomáš Bederka. V případě potřeby se prosím obracejte na: .

Do e-mailu prosím vždy uveďte své telefonní číslo, ať se s vámi můžeme co nejrychleji spojit.

ЗАЯВА ДЕКАНА ФАКУЛЬТЕТУ ЩОДО КОНФЛІКТУ НА УКРАЇНІ

Ми прокинулися у зовсім іншому світі. Неймовірне стало реальним. Російська федерація порушила територіальний суверенітет України і зараз на сході Європи відбувається відкрите вторгнення.

Росія напала на Україну. Нам потрібно називати речі своїми іменами.

З трьох сторін в Україну вторглася більша, сильніша країна, яка ще зовсім недавно гарантувала українську територіальну цілісність. Це фундаментальне порушення міжнародного права не повинно залишитися без відповіді.

Особливо ми, ті, хто має відношення до виховання та освіти, добре знаємо, що не можна дозволити агресору без обмежень знущатися над своєю жертвою. Агресія, хоча на перший погляд не завжди здається такою, має трагічні наслідки для обох сторін.

Тому я висловлюю свою підтримку всьому народу України в випробуваннях, якими вони проходять чи яким будуть піддані.

Я також висловлюю глибоку стурбованість діями агресори і питаю, де є та межа, яка б йогу зупинила. Усе це з усвідомленням того, що ані нечесно здобута перевага, ані насильницьке захоплення влади, не принесуть заспокоєння.

Педагогічний факультет Карлового університету готовий виконати обіцянку, яку я дав раніше.

Кожен студент з України, незалежно від національності, який постраждав від вторгнення, матиме право на:

• щомісячну стипендію в розмірі 9000 крон,

• безкоштовне проживання в Брандіс-над-Лабем,

• психологічну допомогу від нашої консультації.

Координатор допомоги українським студентам – Мгр. Томаш Бедерка. За необхідності, будь ласка, контактуйте мейлем: .