23. října 2017

Reakce na vyjádření publikované časopisem Týden pod názvem Ministerstvo likviduje přípravu speciálních pedagogů

Rámcové požadavky na studijní programy, jejichž absolvováním se získává odborná kvalifikace k výkonu regulovaných povolání pedagogických pracovníků se vztahuje kromě jiných pedagogických profesí i k přípravě speciálních pedagogů. Právě ta se stala centrem pozornosti v časopisu týden 20. 10. 2017

(https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/skolstvi/ministerstvo-likviduje-pripravu-specialnich-pedagogu-tvrdi-vs_451136.html).

V článku se chybně uvádí, že nesouhlasné stanovisko s novou metodikou přípravy speciálních pedagogů vyjádřila vedle jiných pracovišť i Asociace děkanů pedagogických fakult. Asociaci děkanů v akademickém roce 2017/2018 předsedám, a proto sděluji, že nesouhlasné stanovisko není vyjádřením tohoto sdružení jako celku, nýbrž pouze některých iniciátorů. Zároveň připomínám, že nová metodika odstraňuje dosavadní nelogičnosti v uplatnění speciálních pedagogů, což lze jedině přivítat. Je to v zájmu kvalitně vykonávané profese.

prof. PaedDr. Michal Nedělka, Dr.

děkan Pedagogické fakulty UK