11. března 2024

Vyjádření Univerzity Karlovy k hromadnému vyděračskému e-mailu

Vážení zaměstnanci a studující,

11. 3. 2024 v 9:00 přišel Univerzitě Karlově hromadný e-mail s žádostí o výkupné. E-mail obdrželo celkem 6 vysokých škol z celé ČR. Po přijetí e-mailu jsme informovali Policii ČR, která věc prošetřuje, je s námi v kontaktu a která nám dle situace dává svá doporučení. V rámci univerzity situaci řeší Bezpečnostní odbor Rektorátu Univerzity Karlovy, který postup projednává s Ústředním krizovým štábem Univerzity Karlovy.

Po komplexním vyhodnocení závažnosti hrozby doporučujeme pokračovat v běžném provozu, včetně výuky.

Zároveň při této příležitosti z preventivních důvodů připomínáme:

1. Buďte vnímaví ke svému okolí a dejte vědět, pokud se vám zdá něco nebezpečné nebo vnímáte

něčí chování jako podezřelé.

a. Vždy kontaktujte kohokoli ze zaměstnanců školy, komu důvěřujete. Můžete též

kontaktovat linku Bezpečnostního odboru UK na tel + 420 771 275 564.

b. Pokud dochází k fyzickému incidentu nebo jde o jiné závažné nebezpečí, volejte rovnou

policii na tel. 158.

2. V případě závažného fyzického incidentu (včetně střelby):

a. Pokud můžete, UTEČTE!

b. Pokud nemůžete utéct, SCHOVEJTE SE!

c. Pokud se nemůžete schovat, BOJUJTE!

d. Až budete v bezpečí, volejte 158.

3. Pokud najdete předmět, u kterého máte podezření na nástražný výbušný systém:

a. Předmětu se nedotýkejte, v žádném případě neotevírejte.

b. Vzdalte se do bezpečné vzdálenosti. Pokud na předmět vidíte, nejste v bezpečí.

c. Informujte policii na tel. 158 a Bezpečnostní odbor UK na tel. + 420 771 275 564.

d. V rámci možností důrazně nabádejte i ostatní kolem sebe, aby se k předmětu

nepřibližovali.

4. Pokud se ve škole cítíte úzkostně, případně potřebujete psychologickou konzultaci,

neváhejte se obrátit na některou z krizových a intervenčních linek psychologické pomoci.

Přehled poradenských center najdete zde

Aktuální situaci dále monitorujeme a koordinujeme s Policií ČR. O dalším vývoji Vás budeme informovat.

Důležité kontakty

Policie: 158

Linka Bezpečnostního odboru RUK: + 420 771 275 564. (od 9:00 do 17:00 v pracovní dny)

Rozcestník psychologické a duchovní podpory najdete zde