• Aktuality

Aktuality

21. prosince 2023

Vyjádření děkana k tragické události na FF


Vážení,


S hlubokou lítostí jsme dnes sledovali tragické události na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Jménem svým i fakulty chci vyjádřit soustrast všem obětem a blízkým.


S Filozofickou fakultou nás pojí mnoho společného. A těžko bychom si ještě včera dokázali představit, že na některé z našich univerzit by se mohlo odehrát to, o čem jsme zatím jen četli ve zprávách ze vzdálenějších míst. Tím spíš je pro nás dnešek šokem, v němž cítíme potřebu vyjádřit soustrast obětem buď osobně, nebo veřejně na pietním místě u kašny na Ovocném trhu. Ale pociťujeme i bezmoc a otázku, co můžeme dělat dál.


Můžeme být oporou těm, které dnes zasáhla ztráta blízkého člověka, i těm, kdo si odnášejí traumatizující zážitek, do budoucna však musíme uvažovat o tom, co udělat pro to, abychom se na akademické půdě i mimo ni cítili bezpečně. Na Pedagogické fakultě jsou to výchova a vzdělání; a budeme stále věřit, že jsou to prostředky nejúčinnější a nejtrvalejší. Bez nich bychom možná pomalu, ale zcela jistě přišli o všechno, co je pro nás dosud samozřejmostí – o svobodu, o vědomí, že nežijeme jen pro sebe, ale pro druhé.


Přeji naší akademické obci, abychom toto neztráceli ze zřetele ani v těžkých chvílích.


Michal Nedělka




Doplnění 22. 12. 2023


Doporučení na podporu psychického zdraví po tragické události


Události na Filosofické fakultě Univerzity Karlově jsou velmi tragické. Událost zasáhla ty, kteří byli přímo na místě, byli zabiti či se ocitli v ohrožení života. Všichni pociťujeme lítost nad zavražděnými oběťmi a zraněnými. Vyjadřujeme soustrast všem, kteří ztratili své blízké.


Zasaženi takovou událostí jsou také ostatní studující a vyučující naší univerzity, kteří nebyli přímo na místě. Podobné útoky v nás mohou vyvolat řadu negativních emocí – nejčastěji strach o vlastní bezpečí, smutek, vztek, zmatek či vinu. Takové pocity jsou přirozené. Je ale důležité se jim nepoddat.

Účinné bývají následující kroky:


➔ Sdílejte své pocity s druhými lidmi, kterým důvěřujete. Možnost mluvit s druhými o svých emocích a myšlenkách přináší úlevu. Využívejte takové možnosti v rámci vztahů s lidmi, kteří jsou v podobné pozici a prošli podobnou zkušeností jako vy, a také v rámci vztahů s blízkými lidmi mimo univerzitu.


➔ Snažte se zachovat co nejběžnější režim. Věnujte se svým obvyklým činnostem, které vám přinášely uspokojení, i když se vám to nyní zdá náročné. Pravidelné aktivity poskytnou pocit stability v době chaosu.


➔ Omezte sledování zpráv.
 Nebuďte permanentně pod záplavou aktualit. Je důležité mít dostatek informací, ale postačuje je vyhledat jen několikrát denně a čerpat je z oficiálních zdrojů.


➔ Myslete na své bezpečí, ale neuzavírejte se doma. Je důležité snažit se čelit strachu, který můžeme pociťovat ve všech situacích, protože by mohly obsahovat potenciální nebezpečí.


➔ Po prožitém stresu je potřeba odreagování a dočerpání energie. Využívejte zdravé copingové strategie, např. relaxační techniky a dechová cvičení, sportovní aktivity, kulturní zážitky.


➔ Posilujte zdravé vztahy mezi lidmi uvnitř akademické obce. Udržujte a pěstujte vztahy se svými spolužáky a kolegy. Univerzita tvoří společenství, z něhož můžeme čerpat sílu.


➔ Sledujte, jaké je vaše prožívání a myšlenky. Pokud zaregistrujete změny oproti stavu před tragickými událostmi, neváhejte vyhledat pomoc. Pozornost si zaslouží, pokud cítíte dlouhodobou skleslost, prudce se vám mění nálady, reagujete nepřiměřeně podrážděně, nedokážete na prožité události přestat myslet, zaplavuje vás úzkost, trpíte nespavostí či nesoustředěností a další mimořádné pocity.


➔ Všímejte si podobných změn u lidí ve vašem okolí a nabízejte jim pomoc či doporučujte vyhledání odborných služeb. Pamatujte také na vaše blízké mimo akademickou půdu. I oni jsou zprostředkovaně tragickou událostí zasaženi a může pro ně být důležité to s vámi sdílet a ujišťovat se o tom, že jste v pořádku.


Uvedená doporučení jsou obecnými principy, které mohou pomoci zvládnout mimořádně negativní zážitky. Platí však, že reakce každého z nás na zátěžové situace je jedinečná. Profesionální podpora v oblasti duševního zdraví je v takových situacích zásadní. Pokud cítíte potřebu, neváhejte vyhledat krizové linky, akademické poradny a peer chatovou podporu, a to jak v rámci Univerzity Karlovy, tak mimo ni.



Kde hledat pomoc či podporu


Aktuální informace k tragickým událostem na Filozofické fakultě pro studenty a vyučující: Neváhejte se obrátit v případě potřeby v reakci na tuto událost (při potřebě zkušenost sdílet, v případě psychických potíží jako je šok, úzkost, nespavost, obavy, atp.) , na odbornou krizovou pomoc



Národní ústav duševního zdraví


Nově zřízená krizová linka: Psychologická pomoc přeživším, svědkům, příbuzným a dalším přímo i nepřímo zasaženým masakrem na náměstí Jana Palacha . K dispozici je nyní 24/7 krizová linka SPIS pro blízké a pozůstalé: +420 227 272 225 a další služby.


Krizové centrum RIAPS


Chelčického 39, Praha 3, 130 00


nonstop telefonická krizová pomoc – Linka důvěry: 222 580 697, chat-pomoc.cz


web:

https://www.csspraha.cz/kc-riaps


Centrum krizové intervence v Bohnicích (CKI)


Psychiatrická nemocnice Bohnice, Ústavní 91, Praha 8, 181 02


nonstop Linka důvěry CKI: 284 016 666


web: https://bohnice.cz/krizova-pomoc/


Linka bezpečí - Pro studenty do 26 let


Nonstop linka: 116 111


E-mail: (odpověď do tří dnů)


Chat: chat Linky bezpečí; denně 9-13 a 15-19


Web: http://www.linkabezpeci.cz/


Byl nově zřízen chat psychologické podpory Univerzity Karlovy pro studenty i zaměstnance, kam je možné se již teď obracet (viz odkaz níže). Chat funguje i jako telefonní linka:


https://centrumcarolina.cuni.cz/CC-379.html


Sdílet na: