1. ledna 2024

Slovo děkana do nového roku 2024

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

obracím se na Vás na samém prahu nového roku, v den, kdy si do nadcházejícího období přejeme vše dobré. V závěru roku 2023 nás poznamenaly tragické události a za oběť jim padl i jeden mladý život z naší fakulty. Soucítíme s pozůstalými, sjednocuje nás vyjádření hluboké soustrasti i vědomí, že ve světle toho, co se stalo, už svět, a zejména náš svět univerzitní, bude jiný, než býval. Tím spíše však nesmíme ztrácet naději. Naději v to, že budeme pokračovat v činnostech, které jsme dosud vykonávali, že opět budeme ve vzájemném kontaktu a že nám naše práce bude opět přinášet nové výzvy i radost. Těsně před svátky i během nich jsem se zúčastnil několika akcí (mše za oběti zločinu na FF, rozšířené kolegium rektorky), z nichž vyplynulo, že tragické události nás jako celek nesmějí paralyzovat. K tomu také směřují dále uvedená sdělení.

Podle informací Policie ČR a rektorátu nic nenasvědčuje další hrozbě. Vedení univerzity spolu s odborníky usilovně pracuje na přípravě opatření k posílení pocitu bezpečí ve všech budovách univerzity. Akademický rok tedy může pokračovat podle stanoveného harmonogramu.

Ke změnám dochází na FF UK, studenti, jichž se taková opatření týkají, budou informováni e-maily i v SIS.

Tragické události mohou mít dopad na psychiku v různé intenzitě a po různé době. Fakulta i univerzita tedy stále nabízejí psychologickou pomoc. Fakulta v rámci akademické poradny (https://pedf.cuni.cz/PEDF-2243.html) a na e-mailu , UK nabízí psychologickou pomoc na https://cuni.cz/UK-13267.html a doporuceni-na-podporu-psychickeho-zdravi (cuni.cz) formou individuálních osobních nebo online/telefonických konzultací a na e-mailu . Obsluhuje ho dle sdělení rektorátu zkušená psycholožka a snaží se, aby žadatelům nejpozději do druhého dne přišla odpověď s kontaktem na konkrétního odborníka či organizaci, která bude nejlépe odpovídat individuálním potřebám.

Studujícím, kteří mají potřebu řešit v souvislosti s tragickými událostmi studijní problémy (a žádají např. o absolvování úseku studia podle individuálního studijního plánu či o přerušení studia), nabízejí konzultace standardně proděkanky pro studijní záležitosti – , – a samozřejmě studijní oddělení. Pro zahraniční studenty je v případě jakékoliv potřeby připravené pomoci zahraniční oddělení.

Přístup do fakultních budov je vzhledem k informacím výše zachován ve standardním režimu.

Pro zvýšení bezpečí na akademické půdě připravuje rektorát ve spolupráci s významnými odborníky opatření v ochraně tzv. měkkých cílů a pružný informační systém pro případ nebezpečí.

Děkuji Vám za pochopení a přeji Vám, aby nový rok byl pouze příznivý.

Se srdečným pozdravem

Michal Nedělka