• Aktuality

Aktuality

8. října 2024

Jak pracovat při výuce s hlasem (nejen) teď na podzim? Poradí e-kniha zdarma


Podzimní plískanice přináší nejrůznější hlasové problémy nejen učitelům, ale nám všem. Jak na ně, může poradit publikace Jiřiny Jiřičkové (Katedra hudební výchovy) a kolektivu s názvem Kapitoly ke kreativním hudebním činnostem. Kromě jiného totiž obsahuje významnou část, věnovanou práci s hlasem, který je základním „výrobním nástrojem“ každého pedagoga.


A jak tedy o hlas pečovat? Zde je pár tipů z kapitoly, kterou připravila autorka Alena Tichá, která je mimo jiné hlasovou poradkyní významných pěveckých sborů v ČR a v minulosti působila i na PedF. Zde je pár základních tipů:



  1. Uvolnění těla a hlasového aparátu

    Prvním krokem je dosažení uvolnění svalů, zejména v oblasti zátylku, ramen a čelistí. To pomáhá odstranit napětí, které může negativně ovlivňovat hlas. Uvolněním těchto oblastí se zlepší dechová funkce a kvalita hlasu.

  2. Správné držení těla

    Držení těla by mělo být vzpřímené, ale přirozené. Správná pozice těla podporuje hluboké dýchání a efektivní práci hlasového aparátu, což pomáhá předcházet hlasové únavě.

  3. Kontrola dechu

    Hluboké dýchání z bránice je klíčové. Měli bychom se vyhnout mělkému dýchání, které klade příliš velký tlak na hlasivky. Cvičení na kontrolu a prohloubení dechu jsou důležitá pro zlepšení výdrže hlasu.

  4. Uvolnění svalů v oblasti hrtanu a jazyka

    Zamezení napětí mezi hrtanem a kořenem jazyka je klíčové pro volný průchod zvuku. Cvičení zahrnují uvolnění jazyka a cvičení na zlepšení spolupráce svalů v oblasti hrtanu.

  5. Trénink artikulace

    Pravidelné procvičování artikulačních svalů zajišťuje plynulost řeči a jasnost výslovnosti. Cvičení na posílení jazyka a čelisti podporují volný a přirozený hlasový projev.

  6. Prevence hlasové únavy

    Pedagog by měl být schopen rozeznat varovné signály únavy hlasu, jako jsou napětí v krku nebo ztráta hlasu. Pravidelné cvičení a vědomá kontrola těchto signálů mohou předcházet chronickým hlasovým problémům.

  7. Péče o dechovou a tělesnou koordinaci

    Harmonizace dechu s tělesným pohybem a hlasovým projevem přispívá k přirozenému fungování hlasu bez zbytečného přetěžování. Tělo by mělo být v neustálé pohotovosti pro efektivní práci hlasivek.


Mnohem víc tipů včetně praktických návodů si ale můžete přečíst v publikaci, kterou můžete zcela zdarma v online podobě získat zde.


Sdílet na: