17. května 2021

Zemřel přední sociální psycholog doc. Karel Hnilica, který působil na Katedře psychologie.

S katedrou psychologie naší fakulty byl spjat dlouhé roky - dříve vyučoval předměty související se sociální psychologií, v posledních letech působil zejména v doktorském studiu. V letech 2016-2018 vedl pod naší fakultou projekt GAČR, z kterého vznikla shrnující monografie Stereotypy a legitimizace sociální stratifikace (Karolinum, 2018). V průběhu své vědecké kariéry působil také na Akademii věd ČR, na Filosofické fakultě UK a na Pražské vysoké škole psychosociálních studií. Všichni, kteří se s Karlem Hnilicou setkali, byli okouzleni jeho širokými znalostmi, hlubokým teoretickým myšlením, ale také a zejména jeho laskavostí, nadšením a humorem. Karel Hnilica byl vzácný člověk. Jsme vděčni, že jsme byli v jeho blízkosti.

Za katedru psychologie PedF UK, Irena Smetáčková