11. února 2022

Nové maturity? Jsme připraveni.

Dne 10. 2. 2022 představil Think-tank Univerzity Karlovy Vzdělávání21 na tiskové konferenci za přítomnosti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Gazdíka své vize týkající se změn maturitní zkoušky. Jako zástupci uvažovaných povinných nebo relativně povinných maturitních předmětů (český jazyk a literatura, matematika, cizí jazyky) a jejich oborových didaktik na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy vítáme otevření diskuze na toto téma a plně souhlasíme se základními koncepty navržených změn, mezi něž patří především rozdělení profilové a společné části na dvě samostatné plnohodnotné zkoušky a zavedení maturitní, resp. absolventské práce a její obhajoby jako součásti části profilové.

Oceňujeme, že je v České republice, stejně jako v naprosté většině evropských zemí, snaha zachovat centrálně řízenou maturitní zkoušku jako předpoklad pro studium na vysoké škole. Samostatnou profilovou zkouškou se současně zpřístupňuje středoškolské vzdělání těm, kteří na vysoké škole studovat nechtějí, ale dokončené vzdělání potřebují pro výkon svého povolání.

Jsme si vědomi, že zahájení diskuze je jen prvním krokem na dlouhé cestě ke změně. Z mnoha řešených problémů je třeba zmínit například postavení matematiky jako povinného předmětu u oborů přírodovědného, technického nebo ekonomického zaměření, důslednou diverzifikaci didaktických testů z českého jazyka a literatury podle zaměření školy nebo otázku zařazení cizího jazyka jako povinného bez výjimek (což odpovídá současným požadavkům globálního vzdělávání). Za Pedagogickou fakultu UK jsme připraveni s našimi expertními oborovými a oborovědidaktickými týmy se zapojit do odborných diskuzí, návrhu změn i přípravy stávajících i budoucích učitelů na jejich realizaci.

doc. RNDr. Antonín Jančařík, Ph.D.

Mgr. Tomáš Klinka, Ph.D.

PhDr. Pavla Nečasová, Ph.D.

PhDr. Lenka Rozboudová, Ph.D.

prof. PhDr. Martina Šmejkalová, Ph.D.

PhDr. Klára Uličná, Ph.D.

prof. RNDr. Naďa Vondrová, Ph.D.