12. února 2022

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

s velkou obavou sleduji eskalaci napětí na ukrajinsko-ruské hranici. Je nepředstavitelné, že bychom v evropském prostoru zažili otevřenou válku mezi dvěma státy.

Měl jsem pocit, že doby, kdy se násilí používalo v Evropě jako legitimní nástroj politických ambicí, skončila. Poslední roky mě však naplňují velkou obavou, že se poblíž nás znovu objevují státní představitelé, kteří své ambice chtějí prosazovat tou nejhorší možnou cestou – násilím.

Ubezpečuji všechny naše studenty pocházející z Ukrajiny, studenty, na jejichž rodiny může mít válka bezprostřední dopad, že vedení fakulty se intenzivně zabývá způsoby, jak jim pomoci. Aby totiž ani v případě, že by situace na Ukrajině přerostla v otevřený válečný konflikt, nemuseli přerušit svá studia.

Zároveň prohlašuji, že Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy je v duchu své humanistické tradice připravena vynaložit maximum sil na pomoc v případě masové migrace z Ukrajiny.

Velmi si však přeji, aby nebylo nutné tento příslib naplnit.

Michal Nedělka

děkan fakulty

Заява декана факультету щодо ситуації в Україні

Шановні колеги,

мене надзвичайно турбують новини щодо загострення ситуації на українсько-російському кордоні. Це немислимо, щоб у найближчий час Європа пізнала відкриту війну між двома країнами.

Мені хотілося вірити, що в Європі минули часи, коли насилля використовувалось як законний інструмент політичних амбіцій. Однак останні роки викликають у мене велике занепокоєння, що біля нас знову з’являються урядовці, які хочуть реалізовувати свої амбіції найгіршим із можливих способів – силою.

Тому я запевняю усіх наших студентів з України, чиї сім'ї можуть безпосередньо постраждати від війни, що керівництво факультету активно піклується про можливості надання допомоги, щоб нашим студентам не довелося переривати навчання навіть у випадку відкритого воєнного конфлікту в Україні. Водночас я заявляю, що педагогічний факультет Карлового університету, в дусі своєї гуманістичної традиції, готовий усіма силами допомогти у разі масової міграції з України.

Однак, сподіваюсь, що цього не станеться.

Міхал Недєлка,

Декан факультету