• Aktuality

Aktuality

27. října 2022

Katedra dějin a didaktiky dějepisu navázala na tradici česko-francouzské spolupráce


Ve dnech 14. – 15. září 2022 se v Českém centru v Paříži uskutečnilo česko-francouzské historické kolokvium na téma „Les métamorphoses de l’Église dans son action au sein de

l'espace public, des temps médiévaux aux temps modernes („Církev ve veřejném prostoru v době předmoderní“). Česko-francouzské setkání předních odborníků na církevní dějiny a dějiny střední Evropy organizovala Katedra dějin a didaktiky dějepisu (prof. Kateřina Charvátová, Dr. Jan Zdichynec a Dr. Iva Beránková) ve spolupráci s ředitelem Českého centra v Paříži doc. Jiřím Hnilicou. 


Za francouzskou stranu své příspěvky přednesli a intenzivně diskutovali prof. Marie-Elizabeth Ducreux (Centre nationale de la recherche scientifique), prof. Olivier Chaline (Paris IV Sorbonne Université), prof. Christine Lebeau (Paris I Panthéon-Sorbonne), Dr. Nicolas Richard (Paris IV Sorbonne Université), přední historici zabývající se českými dějinami a dějinami střední Evropy, habsburské monarchie, s důrazem na církevní a náboženské dějiny. Kromě pařížské skupiny historiků obohatili kolokvium o svou účast i Dr. Bertrand Marceau (Université de Reims) a Dr. Benoît Rouzeau (Université de Picardie Jules Verne). Českou účast podpořily příspěvky Dr. Stanislava Bárty (Masarykova univerzita v Brně) a Mgr. Ing. Gabriely Dykastové (doktorandky KDDD).


Kolokvium, které probíhalo v přátelské atmosféře, navázalo na tradici česko-francouzské spolupráce v oblasti výzkumu českých a středoevropských dějin a výuky dějepisu, na badatelské komparativní zájmy členů katedry, a obnovilo tak pandemií přerušené vazby, díky nimž Katedra dějin a didaktiky dějepisu řadu let prohlubuje internacionalizaci pracoviště a obohacuje přípravu budoucích učitelů o zapojení zahraničních odborníků do výuky. Cílem katedry je i nadále realizovat implementaci aktuálních výukových metod a maximálně využít spolupráci s domácími i zahraničními odbornými pracovišti. V minulosti KDDD uskutečnila např. sympozium ve spolupráci s Mémorial de la Shoah v Paříži.


Z pařížského kolokvia by měla být publikována kolektivní monografie ve francouzštině, opatřená českými a anglickými resumé.


V akademickém roce 2022/2023 a 2023/2024 bude mít KDDD potěšení přijmout francouzské kolegy na výukový pobyt a v budoucnosti připravit zajímavý mezinárodní workshop pro naše i zahraniční studenty a kolegy.


Těšíme se na další výzvy a plodnou zahraniční spolupráci.


Katedra dějin a didaktiky dějepisu









Sdílet na: