• Aktuality

Aktuality

28. března 2023

Pár slov k situaci podfinancování společenskovědních oborů


Pedagogická fakulta se připojila k celostátnímu protestu Hodina pravdy, do kterého se zapojují fakulty z celé České republiky. Všechny zapojené instituce požadují důstojné podmínky pro univerzitní výuku humanitních a společenských věd. Koordinátorem protestu na naší fakultě je doc. Michael Hauser z katedry občanské výchovy a filozofie, který nám více přiblížil aktuální situaci společenskovědních a humanitních oborů a zdůraznil, proč je důležité tyto obory podporovat.


Proč jsou společenské a humanitní vědy pro společnost důležité, a proč bychom je tedy měly podporovat?


Úroveň podpory společenskovědních oborů souvisí s celkovou úrovní dané společnosti. Země, které jsou dále než my, podporují různým způsobem rozvoj společenských věd více než Česká republika. Jejich podpora je otázkou tzv. kvalitativních aspektů lidské společnosti, jakými je kvalita demokracie, politického života, veřejné diskuse a mnoha dalších věcí. Pokud je podpora společenských věd tak nízká jako u nás, odráží se to na nízké kvalitě demokracie a společenského života. Společenské vědy jsou o to víc důležité, čím více se společnost nachází v síti krizí. Tyto vědy jsou základním zdrojem informací o reálném stavu společnosti, o krizových procesech, jimiž prochází, a možnostech jejich překonání. Bez společenských věd je to stejné, jako kdybychom měli kráčet po laně nad propastí a někdo nám vyloupnul oči a zacpal uši.


Aktuální situace se týká zejména výrazného podfinancování společenských a humanitních oborů. Dokážete říct, čím jsou tyto nevhodné podmínky způsobené?


Nevhodné podmínky jsou způsobeny tím, že politici a veřejně vlivné osoby si po listopadu 1989 neuvědomily, že společenské vědy potřebují stejnou podporu jako jiné obory a podporu možná ještě vyšší, pokud uvážíme jejich zpravidla tristní stav v letech normalizace.

Druhou příčinou je ovšem i to, že společenskovědní pedagogové a badatelé třicet let čekali, že jejich tíživou situaci za ně vyřeší někdo jiný. Až nová generace společenskovědních pracovníků pochopila, že nutné změny musí iniciovat ona sama.


Protest Hodina pravdy si klade za cíl upozornit také na ty, na které se zapomnělo, a to jsou zejména doktorandi a doktorandky a také neakademičtí pracovníci. Iniciátoři proto rovněž požadují řešení aktuální nedůstojné situace doktorandů. K situaci se vyjádřila také doktorandka v oboru Filozofie výchovy a vzdělávání Mgr. Jaroslava Očenášová, která se společně s fakultou připojuje k protestům proti nespravedlivému systému financování českého vysokého školství


Humanitní a společenskovědní obory jsou stejně důležité jako obory jiné, a v dnešní době bych řekla dokonce důležitější, neboť se dostaly dlouhodobým zanedbáváním často do nedůstojného stavu. Právě tyto obory přispívají k rozvoji lidského ducha, který by se měl stejně kvalitně a rychle rozvíjet jako moderní technika a inovativní technologie. Následkem opomíjení této podstatné složky společnosti dochází stále častěji k tomu, že člověk není schopný rozumně reagovat na podněty moderní doby a jeho duchovní úroveň navzdory technickému rozvoji stagnuje nebo dokonce klesá.


Připojte se společně s námi k celostátní iniciativě Hodina pravdy a pojďme bořit mýty o „neuplatnitelných absolventech humanitních fakult“. Více informací najdete na hodinapravdy.cz


Sdílet na: