1. listopadu 2023

Autorské čtení na Pedagogické fakultě

KOMIKS, PUNK A H2O!

V zimním semestru pokračuje dalším kolem série populárních autorských čtení a diskusí na Pedagogické fakultě.Tentokrát se představí Štěpán Mareš, Hana Lundiaková a dvojka Petr Stančík s Galinou Miklínovou.

Štěpán Mareš (středa 1. 11. 2023, začátek v 17:30 hod.) je hvězdou českého komiksu po roce 1989, kreslíř „zeleného Raoula“, kterého držel při životě dlouhých osmadvacet let. Učil se u Káji Saudka, Vladimíra Jiránka, Miloše Macourka nebo Miroslava Švandrlíka. Je ale taky malíř, ovlivněný hyperrealismem stejně jako fantazijní malbou. A v neposlední řadě je skvělý vypravěč příběhů: ze života svého i druhých.

Hana Lundiaková (středa 15. 11. 2023, začátek v 17:30 hodin) jede ve své literatuře i muzice po lince punku. Píše syrově i surově, reálně i surreálně, kriticky, komicky i eroticky. A když nepíše a nevydává knihy (Co je ti do toho, Hyena, Imago. Ty trubko!, Černý Klarus, Vrhnout), hraje na kytaru a harmoniku teskné songy ze života matky-samoživitelky, která hrdě vzdoruje nevymáchané hubě pozdního kapitalismu.

Petr Stančík s Galinou Miklínovou (středa 29. 11. 2023, začátek v 17:30 hodin) tvoří nerozlučnou autorskou dvojici: on píše, ona kreslí. Jemu je blízko info-tainment, chytrá kombinace zábavy a poučení, uvolněné imaginace nad základnou málem encyklopedickou. Jí je pak vlastní dynamická, živelná kresba, prověřená na Lichožroutech, Kanafáskovi – a nejnověji na pentalogii pro děti a mládež v hlavní roli s Hubertem, Hugem a Ofélii, zkráceně H2O.

Přijďte si je poslechnout v diskusi, prodloužené komorním koncertem a promítáním výtvarných prací! Autorská čtení se konají vždy ve studovně v prostorách Knihovny Pedf UK.

Připravil a moderuje Radim Kopáč.