27. října 2023

Fakulta na cestě ke kvalitnějším pedagogickým praxím

Pedagogická fakulta je v akademickém roce 2023/24 zapojena do pokusného ověřování Systému podpory provázejících učitelů, jehož cílem je zvýšit kvalitu pedagogických praxí. Středisko pedagogické praxe a jednotlivé katedry připravily pro provázející učitele vstupní a průběžné vzdělávání. Vstupní vzdělávání probíhá ve třech etapách na podzim a na jaře. Jedná se o vzdělávací program schválený MŠMT a zaměřuje se na praktické využití pedagogických a didaktických kompetencí. Na vstupní vzdělávání navazuje průběžné vzdělávání, které je realizováno jednotlivými oborovými katedrami. Zabývá se zejména nácvikem reflektivních a mentorských dovedností provázejících učitelů v konkrétních oborových didaktikách.

Celkem je do pokusného ověřování zapojeno přes Pedagogickou fakultu UK 71 učitelek a učitelů z 39 mateřských, základních a středních škol. Pokusné ověřování bude probíhat do roku 2025, kdy se do něj postupně zapojí další desítky provázejících učitelů a učitelek.

Zpětná vazba od účastnice vzdělávání na  ráci lektorek:

„Nemám ráda školení, co mi lezou do volného času, a kde vím, že se budu seznamovat s ostatními, ale vy jste velmi inspirativní osoby. Dokážete navodit přátelské prostředí a pozitivní naladění. Vždy když s vámi spolupracuji, moje práce a směr mi dává smysl a mám chuť pomáhat lepší budoucnosti. Díky.“

Podrobné informace lze najít na webu MŠMT.