3. března 2020

Dva dny s didaktikou matematiky

Už 24. ročník konference se 13. a 14. února 2020 odehrál na naší fakultě. Tradiční akce opět přilákala mnoho učitelů, letos jich bylo kolem 150. Během dvou dnů od sebe mohli navzájem čerpat zkušenosti během přednášek, dílen i otevřených hodin.

„Akce se myslím velmi povedla. Vše proběhlo podle plánu, účast na přednáškách i sekcích a dílnách byla velká. Pokud mohu soudit, účastníci si to pochvalovali,“ říká hlavní organizátorka akce, vedoucí Katedry matematiky a didaktiky matematiky, docentka Naďa Vondrová. Akci zahájil ve čtvrtek ráno pan děkan Michal Nedělka a potom už začal samotný program, který byl zaměřený především na praktické ukázky, které si mohl každý účastník sám vyzkoušet – tak, aby je mohl třeba hned příští týden využít ve své hodině matematiky.

„Hlavním benefitem je výměna zkušeností mezi učiteli, načerpání nových nápadů, seznámení se s novými výsledky didaktiky matematiky,“ říká docentka Vondrová. Načerpání nových nápadů proběhlo skutečně interaktivně, účastníci konference byli díky tomu viděni, jak se před fakultou pokoušejí odkrokovat přesné vzdálenosti, sedí v lavici a pokouší se srovnat několik trojúhelníků do vymezeného čtverce nebo žonglují a pohyb míčků převádějí do matematických vzorců. Mnohé aktivity na konferenci tak častokrát nepůsobily ani zdaleka jako výuka matematiky, kterou si mnozí pamatují se základní školy, spíše jako výuka matematiky, kterou by si každý z nás přál zažít.

Konference se věnovala tématům, jako je například práce s nadanými žáky, nové didaktické pomůcky ve výuce, řešení slovních úloh bez použití rovnic, maturita z matematiky, ale třeba i využití tabletů v hodinách.

Důležitou částí sdílení praxe jsou samozřejmě i samotné hodiny výuky. Účastníci konference měli možnost nahlédnout přímo do otevřených hodin na některých školách a sledovat tak inovace ve výuce matematiky přímo v praxi. I docentka Vondrová považuje otevřené hodiny za jednu z aktivit, která se jí, vedle pracovních dílen, na celé konferenci líbila nejvíce.

Spokojené výrazy účastníků jsou určitě tou nejlepší recenzí a tady jich bylo nepřeberně. Konference skončila úspěšně a teď už nezbývá než čekat na další ročník.