9. března 2020

Za celou fakultu se připojujeme ke vzpomínce a slovům doc. PhDr. Jany Staré, Ph.D. a vyjadřujeme upřímnou soustrast členům rodiny.

Pohřeb se bude konat v sobotu 14. března 2020 od 11. hod., Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Mladá Boleslav)

S hlubokou lítostí a se smutkem oznamujeme všem kolegům, studentům a absolventům, že po těžké nemoci ve věku 52 let zemřela v noci z 8. na 9. března 2020 naše drahá a milá kolegyně PhDr. Jana Kropáčková, Ph.D.

PhDr. Jana Kropáčková, Ph.D. byla dlouholetou významnou pracovnicí Katedry preprimární a primární pedagogiky Pedagogické fakulty UK. Garantovala klíčové předměty, zvláště ve studijním programu Učitelství pro mateřské školy. Vytvářela či spoluutvářela koncepci mnohých z nich. Úzce spolupracovala s fakultními i dalšími mateřskými školami a jinými předškolními zařízeními. Vedla velké množství kvalifikačních prací studentů a poskytovala nesčetně konzultací v oblasti předškolní pedagogiky i studijní agendy, a to studentům, doktorandům i kolegům – akademickým pracovníkům. Velmi obětavě zastávala do poslední chvíle funkci tajemnice studijní agendy v předškolních oborech garantovaných Katedrou preprimární a primární pedagogiky.

Na Pedagogické fakultě UK byla členkou kolegia děkanky prof. PaedDr. Radky Wildové, CSc. a zastávala 7 let funkci studijní proděkanky. Organizovala odborná setkávání odborníků různých disciplín, učitelů z praxe, studentů. Poznatky z oboru i zkušenosti z praxe publikovala v odborných a profesně zaměřených časopisech a publikacích. Byla aktivní členkou Asociace předškolní výchovy. Mnoho let se podílela na činnosti výboru tohoto spolku, od roku 2016 zastávala funkci předsedkyně.

Aktivity, na kterých se PhDr. Jana Kropáčková, Ph.D. podílela, jsou charakteristické především svým lidským rozměrem a snoubí se s empatickým vhledem do oblasti předškolního vzdělávání. Jejich primárním cílem byla především podpora dětí, jejich dobrý prospěch a prožívání radostného dětství v rodině i mimo ni.

PhDr. Jana Kropáčková, Ph.D. se dlouhodobě zabývala kvalitou a prestiží předškolního vzdělávání a zvyšováním profesní úrovně učitelů mateřské školy. Rovněž tématům jako zlepšování podmínek předškolního vzdělávání a zapojováním rodičů do života školy se věnovala již od počátku své profesní dráhy jako učitelka mateřské školy, posléze v rámci pregraduální přípravy učitelů a dále i ve své publikační a lektorské činnosti. Tedy všestranně, rozsáhle.

S hlubokým přesvědčením PhDr. Jana Kropáčková, Ph.D. prosazovala osobnostně orientované pojetí předškolního vzdělávání, jehož filozofie vedoucí k naplňování individuálních potřeb dětí, umožnila proměnit českou mateřskou školu po roce 1989. V diskusích a jednáních, kam byla Asociací předškolní výchovy či Pedagogickou fakultou UK nominována, jak na půdě MŠMT nebo profesních organizací, pozvedala racionálně a diplomaticky hlas k ochraně a respektu k předškolnímu dětství. Pro zástupce těchto organizací byla vždy PhDr. Jana Kropáčková, Ph.D. seriózním a profesně zdatným partnerem. Tím velmi silně posílila prestiž oboru předškolní pedagogika.

Nelze opomenout laskavý, trpělivý, nadstandardně nápomocný a lidský přístup ke studentům a kolegům. Do poslední chvíle se PhDr. Jana Kropáčková, Ph.D. zajímala o dění na katedře a v oblasti předškolní pedagogiky, přeposílala kolegům zajímavé nabídky a inspirativní texty, těšila se z úspěchů druhých a pozitivního vývoje v oblasti předškolní pedagogiky.

PhDr. Jana Kropáčková, Ph.D. byla pro nás vzorem silné, statečné a inspirující osobnosti a velmi nám chybí a bude chybět.

Členové katedry vyjadřují upřímnou soustrast členům rodiny. Rodina byla pro Janu vždy na prvním místě a velmi si vážila obrovské podpory, které jí manžel, dcery i další členové rodiny poskytovali.

Jménem Katedry preprimární a primární pedagogiky PedF UK

Jana Stará