30. října 2023

Medaile za zásluhy pro doc. Evu Opravilovu

Eva Opravilová, dlouholetá členka katedry preprimární a primární pedagogiky PedF UK dostala medaili Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti výchovy a školství. Je odbornicí na poli předškolní výchovy, autorkou více než 300 publikací – studií, monografií, jimiž přispěla k promítnutí teorie do výchovy v rodině a ve škole. Významně spolupracovala s nakladatelstvím Albatros, vytvářela literaturu a televizní pořady pro děti (encyklopedie Kostičky, pořad Modrovous). Své bádání uzavřela monografií Příběhy české mateřské školy II. Je zde zřetelné pojetí dítěte jako individuální bytosti s přirozenými potřebami, vývojovými tendencemi i mravními a sociálními konstantami. Tato filozofie nakonec napomohla i k proměně české mateřské školy po roce 1990.