• Aktuality

Aktuality

2. října 2024

Podzim (nejen) s Ciceronem

Katedra dějin a didaktiky dějepisu organizuje v zimním semestru 2024-25 projekt PODZIM (NEJEN) S CICERONEM. Spolupracuje s dalšími katedrami PedF, Ústavem řeckých a latinských studií a Ústavem divadelní vědy FF UK v Praze, Ústavem klasických studií MUNI v Brně, Ústavem historických věd Slezské univerzity v Opavě a Kabinetem pro klasická studia – Filosofickým ústavem AV ČR.


Impulsem pro celou akci byla menší výstava pořádaná v roce 2022 Ústavem řeckých a latinských studií FF UK z Ciceronových listů na počest doc. PhDr. Václava Marka, CSc., který vydal výbor z Ciceronovy korespondence ve výboru. U nás téma hodně rozšiřujeme a poněvadž jsme pedagogická fakulta, zaměříme se i na učitele, studenty, didaktiky atd.

Přehled akcí

KDDD: 12. října v rámci Alumni den PedF UK se bude konat workshop absolventů naší katedry a spřízněných duší nad Ciceronem a antikou ve vzdělávacím programu jejich škol (Setkávání (nejen) s Ciceronem ve školních lavicích – místnost R210 od 14:30h, zakončení v dobu dobrovolnou). Přihlášení účastníci předem obdrží dotazník s otázkami týkajícími se výuky antiky, popřípadě včetně latiny a postavy Marka Tullia Cicerona. Workshop se pak bude týkat problémů, s nimiž se ve výuce setkávají sami učitelé nebo jejich žáci, popř. vlastní děti. Výstupem by pak měl být nástin návrhů na případné změny v přístupu k edukaci tohoto historického období. Přihlášky prosím zasílejte na adresu jana.kepartova@pedf.cuni.cz nebo přes online přihlášku.


ÚKS FF MUNI: 19. října pořádá Ústav klasických studií FF Masarykovy univerzity další vzdělávání pedagogických pracovníků s názvem Antika včera, dnes a zítra, viz https://classics.phil.muni.cz/studium/celozivotni-vzdelavani/dalsi-vzdelavani-pedagogickych-pracovniku, přihlášku viz tamtéž dole (bude se též přenášet online a bude připraven i záznam).


ÚKS FF MUNI: 23. října: pořádá ÚKS FF MUNI exkurzi na Bílou horu a Letohrádek Hvězda s prof. Janem Bažantem (KKS-FLÚ AV ČR) v rámci předmětů Dějiny starověkého Říma II a Sběratelství a antika (učí Jana Malaníková, která se také zúčastní). Je možno se přidat, prosím, přihlaste se na adresu Melounova@phil.muni.cz .


FLÚ-KKS AV ČR: 24. října proběhne exkurze s prof. Janem Bažantem (KKS-FLÚ AV ČR), Antická mytologie na pražském Belvedéru (pro U3V PedF UK). Belvedér v Královské zahradě Pražského hradu zdobí unikátní soubor pískovcových reliéfů, které v letech 1538-1548 vytvořil italský umělec Paolo della Stella a jeho pražská dílna. Soudobým událostem byla věnována série výjevů na východní fasádě oslavující africké tažení císaře Karla V. a nad západním vchodem do hlavního sálu je jediný biblický výjev, smíření Jákoba a Izáka. Většina dvou stovek reliéfů Ferdinanda I. oslavuje prostřednictvím výjevů z antické mytologie a historie.


KDDD: 31. října přednáška Jana Fiedlera, (PřF UK): Latina jako „zombie“, jazyk stále vzkvétající v přírodních vědách (pro KDDD U3V). Vedle stručného historického vývoje používání latinského jazyka v přírodních vědách od starověku po současnost se autor zaměří na klíčové momenty a postavy, které přispěly k etablování latiny jako jazyka vědy a na výhody latiny jako „nemrtvého“ jazyka s fixovanými významy slov. Latina jako odborný jazyk usnadňuje mezinárodní komunikaci díky své nezávislosti na moderních změnách a regionálních variacích, což je zvláště důležité v oblasti vědeckých termínů. Zajímavou částí přednášky bude binomická nomenklatura v éře bioinformatiky a konkrétními příklady a způsoby integrace tradičního systému do digitálních databází a analýz.


ÚHS PřF SLÚ: 7.–8. listopadu je v Opavě plánováno 15. mezinárodní kolokvium, tentokrát na téma Antika stále živá…!? (organizuje PhDr. Karla Vymětalová z Ústavu historických věd Přírodovědecko-filosofické fakulty Slezské univerzity). Program bude upřesněn.


KDDD: 11.–12. listopadu bude instalována výstava ve 3. patře Pedf UK (včetně příspěvků studentů z KVV a dalších kateder a dalších institucí) k osobnosti Marka Tullia Cicerona a jeho druhého života, a protože antika není jen Cicero, zahrne výstava i antiku a výběr z jejího nesmírně obsáhlého dědictví/recepci (včetně latiny) až do dnešních dnů, se zaměřením na edukaci ve 20.-21. století. Součástí bude i výstavka knih v prosklené skříňce a trojdimensionální předmětystudentů výtvarné výchovy. Výstava bude interaktivní (nachystejte si telefony s čtečkou QR kódů). Na nástěnce před zadním vchodem do auly budou kopie titulních stran knih M. Tullia Cicerona.


KDDD: 13. listopadu v 16:30 Vernisáž výstavy Nesmrtelný Cicero aneb Co s antikou?ve 3. patře (s živou hudbou – Seikilova píseň a moderní hudba); deinstalace výstavy ve 3. patře proběhne v 9. ledna 2025.


ÚŘLS FF UK: 19. listopadu proběhne Den latiny v Praze na hlavní budově FF UK (organizuje ÚŘLS FF UK) – odkaz dodáme co nejdříve. Den latiny se letos částečně přesune i do Brna, na Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity. Tři z naplánovaných přednášek se budou fyzicky odehrávat v Brně a do Prahy se budou přenášet online, a naopak první plenární přednáška a další tři kratší přednášky se budou přenášet z Prahy do Brna. Ti z Vás, pro které by cesta do Prahy či Brna byla příliš dlouhá, se tedy mohou v trochu omezenější míře Dne latiny zúčastnit i online.


KDDD: 5. prosince od 18. hodin bude přednáška doc. PhDr. Kataríny Petrovičové (ÚKS FF MUNI) v knihovně s názvem Rétorika – umění, které nezaniklo (pro všechny zájemce, kapacita 50 účastníků).


KDDD: 5. prosince 16:15 v S 303 (pro pregraduální studenty, Specializační historický seminář F) s Mgr. Alenou Sarkissian, Ph.D. (KKS – FLÚ AV ČR a Katedra divadelní vědy FF UK) „Cesta k hlavě musí vést srdcem“ (Friedrich Schiller): antické drama v moderním divadle. V přednášce budeme na základě vlastní divácké zkušenosti hledat odpovědi (nejen) na následující otázky: Proč chodíme do divadla na antické drama? Jaké postoje, emoce a myšlenky v nás konkrétní zhlédnutá inscenace vyvolávala v průběhu představení? Jak se proměnily několik hodin/dní poté? Antické drama na moderním jevišti je ale také výjimečně zdařilý případ, na kterém je možné zkoumat i dvě nejobecnější otázky: K čemu je divadlo? K čemu je umění?


ÚKS FF MUNI: 7. prosince druhé setkání s dalším vzděláváním pedagogických pracovníků s názvem Antika včera, dnes a zítra, viz https://classics.phil.muni.cz/studium/celozivotni-vzdelavani/dalsi-vzdelavani-pedagogickych-pracovniku. 3. setkání bude 22. března 2025 a poslední 26. dubna 2025.



Po celou dobu konání Podzimu s Ciceronem si budete moci na výstavě ve 3. patře na PedF UK v ul. Magdalény Rettigové 4, Praha 1, vyzkoušet v kvízu své znalosti antické mytologie, s níž se ve veřejném prostoru setkáváme. A nejen to…





Sdílet na: