Městská část Praha 6 ve spolupráci s Pedagogickou a 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy představila výsledky rozsáhlého šetření pracovního klimatu a wellbeingu zaměstnanců veřejné správy. Výzkum realizovaný v roce 2024 ukazuje, že systematická péče o pracovní pohodu se promítá do vyšší výkonnosti, kvality služeb i osobní spokojenosti zaměstnanců.
Výzkum se nezaměřil pouze na prostředí radnice, ale zohlednil i subjektivní pocit smysluplnosti práce, rovnováhu mezi pracovním a osobním životem nebo zdravotní aspekty. Autoři použili ověřené nástroje jako Employee Wellbeing Scale či Dienerovu škálu životní spokojenosti.
„Spokojený zaměstnanec podává lepší výkon a jedná vstřícněji s veřejností. Budování důvěry, otevřené komunikace a podpory v náročných situacích by mělo být samozřejmostí,“ uvedl starosta MČ Praha 6 Mgr. Jakub Stárek.
Pedagogická fakulta UK se na výzkumu podílela nejen odborně, ale také metodicky. „Podpora duševního zdraví je pro nás dlouhodobou prioritou. Těší nás, že jsme mohli přenést akademické poznatky do reálné praxe veřejné správy,“ říká děkan fakulty doc. RNDr. Antonín Jančařík, Ph.D.
Závěrečná zpráva nabízí konkrétní doporučení pro rozvoj pracovního prostředí – od ergonomických opatření po rozvoj leadershipu. Cílem je dlouhodobá udržitelnost změn a kultivace lidsky orientované veřejné instituce.