5. března 2019

Bez pečlivého studia se žádný student titulu nedočká. A k pečlivému studiu je potřeba především pečlivě vybrané místo. Tiché, útulné, se vším potřebným. Přesně takovým místem se stala naše studovna.

Změna je vidět na první pohled, jen člověk do studovny vkročí. Prosvětlená místnost má všechno, co je ke studiu potřeba – zásobu knih a tím pádem i znalostí, dostatek zásuvek pro vlastní počítač, možnost tisknout a kopírovat, jak je libo. To jsou ale věci, bez kterých se studovna neobejde. Ta peďácká jde ještě dál. Kdo je studiem už příliš znaven, může si odpočinout ve „fatboyích“ v horním patře a kdo by studia stále ještě neměl dost, může si půjčit týmovou studovnu, zavřít se tam s kolegy, a hloubat společně.

Nová studovna si samozřejmě vyžaduje i nové otevření. Fakultní sbor svým zpěvem celou akci zahájil. Jako první poté promluvila vedoucí knihovny doktorka Zuzana Formanová, poděkovala všem, kteří se na projektu podíleli a dotáhli ho do zdárného konce, mezi tyto lidi patří např. architekt Tomáš Gajdošík a projektant Tomáš Bukovsky, vedoucí technicko-provozního oddělení Dušan Svoboda, či Irena Sojková, která studovnu ozdobila krásnými piktogramy a kresbami.

Jednou z osob, které vděčíme za novou studovnu, je doktorka Zuzana Formanová, vedoucí knihovny, která při příležitosti jejího otevření zodpověděla pár zvídavých dotazů.

1) Co se vám osobně na nové studovně líbí nejvíc?

To, že studenti a vyučující mají v nové studovně více možností. Kromě knih, časopisů a elektronických zdrojů máme velké promítací plátno, projektor, relaxační kout a týmovou studovnu. Zajímavá je i skříň pro sdílení knih a dalších věcí. Bezplatné sdílení a výměna nabývají na oblibě nejen na naší fakultě.

2) Jaké největší změny se v ní odehrály?

Studovna je nyní multifunkčním prostorem. Stoly jsou záměrně skládací a na kolečkách, aby se dala snadno vytvořit velká plocha např. pro divadlo, nebo aby se daly židle poskládat jako v kině, když budeme promítat filmy. Kromě nového nábytku máme i mnoho nových knih, 75 nových databází – mezi nimi i databázi mediální, databázi partitur. Z oblasti počítačové techniky nabízíme nově 10 notebooků k prezenčnímu vypůjčení. Sledujeme nejnovější trendy. Knihovny pomáhají s orientací ve světě přesyceném informacemi. Posilujeme náš knižní fond v oblasti informační a mediální výchovy.

3) Chystáte se v nové studovně dělat nějaké nové akce?

Kromě etablovaných fotografických výstav v Malé galerii u studovny připravujeme besedy s autory vystavovaných fotografií, besedy s autory zajímavých knih, ale také pravidelné promítání filmů. Letos poprvé pořádáme Noc s Andersenem – přespávání v knihovně pro děti a vnoučata zaměstnanců fakulty.

4) S čím vším se na vás studenti mohou ve studovně obrátit?

Ukážeme vám, jak dělat pohodlně odborné rešerše pro vaše studium z domova, jak se netrápit s citacemi, ale nechat za sebe pracovat citační manažer Citace PRO. Rádi přijímáme studentské návrhy na nákup nových knih. Nabízíme kroužkovou vazbu, tisk, kopírování. Ale můžete si k nám přijít jen tak odpočinout a půjčit si k tomu dobrou audioknihu nebo komiks.

Fotogalerie ze slavnostního otevření - ZDE