UK v Praze, Pedagogická fakulta
Čj. 389 /2008/T
Stanovení postupu při zjištění porušení povinností vyplývajících z pracovně právních vztahů
S ohledem na přijetí zák.č. 262/2006 Sb., zákoníku práce vydávám novelu Provozního pokynu č. 2/2006, která odkazuje na platnou právní úpravu.
Základní povinnosti zaměstnanců a vedoucích zaměstnanců jsou upraveny v ust. §§301 a 302 zák.práce. O zaviněném porušení pracovních povinností rozhoduje příslušný vedoucí pracoviště (katedry, ústavu, oddělení).
1. Případy porušení pracovních povinností je nutno rozlišovat na:
a) úmyslné - v tom případě zaměstnavatel postupuje dle ust. §52 písm.g), event. §55 odst.1 písm.b) zák.práce, tzn. dává výpověď pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci, příp. z téhož důvodu dochází k okamžitému zrušení pracovního poměru;
b) nedbalostní - v tom případě zaměstnavatel postupuje dle ust. §52 písm.f) zák.práce (v případě neuspokojivých pracovních výsledků nebo neplnění zadaných úkolů stanoví přiměřenou lhůtu k jejich odstranění s upozorněním na možnost výpovědi).
2. V případě vzniku škody (a to v obou případech uvedených pod bodem 1. písm. a) i b) postupuje zaměstnavatel dle ust. §§ 250 a násl. zák.práce. Po projednání ve škodní komisi může uložit náhradu škody v rozsahu daném ust. § 257 a násl. zák.práce. Vzniklá škoda je hrazena na základě písemné dohody o náhradě škody. Pokud by škoda nebyla uhrazena v souladu s touto dohodou, příp. dohodou o uznání dluhu, bude zaměstnavatel vymáhat škodu soudní cestou.
Tento pokyn nabývá účinnosti dnem podpisu.
tajemnice fakulty