Úřední deska

OPATŘENÍ DĚKANA č. 8 /2000 Č.j.895/2000
o ochraně majetku před poškozením ztrátou, zničením a zneužitím a jednání škodní komise


1) Povinnosti zaměstnance:

Všichni zaměstnanci fakulty jsou povinni dle § 73 odst. 1 písm. d) zákoníku práce řádně hospodařit s prostředky svěřenými jim fakultou. Jsou dále povinni tento majetek střežit a ochraňovat před poškozením, ztrátou, zničením a zneužitím a jsou rovněž povinni při užívání majetku jednat v souladu s oprávněnými zájmy fakulty.

Všichni zaměstnanci jsou povinni předcházet vzniku škody na majetku fakulty, a jsou zejména povinni: 

-zamykat kanceláře, studovny, kabinety, přednáškové místnosti atd. při odchodu a to i v případě       opuštění místnosti na krátkou dobu, o této povinnosti jsou pedagogičtí pracovníci povinni informovat i studenty v případě, že je pověří otevřením nebo uzamčením místnosti,

-pomůcky, přístroje a další movitý majetek ukládat na určené místo, pokud možno do uzamykatelné skříňky, 

-v případě, že zjistí poškození, zničení, ztrátu části majetku fakulty jsou povinni okamžitě vyrozumět svého nadřízeného a skutečnost oznámit na Policii ČR; kopii policejního protokolu a hlášení nadřízeného pracovníka je nutné předložit tajemníkovi fakulty.


2) Odpovědnost zaměstnance:

Zaměstnanec odpovídá fakultě za škodu, kterou jí způsobil zaviněným porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním (§172 ZP).

Zaměstnanec, který převzal na základě dohody o hmotné odpovědnosti odpovědnost za svěřené hodnoty, odpovídá fakultě za vzniklý schodek (§176 ZP).

Zaměstnanec, kterému fakulta svěřila proti písemnému potvrzení nástroje, ochranné pracovní prostředky a jiné podobné předměty, odpovídá za jejich ztrátu (§178 ZP).

Zaměstnanec, který se uvede vlastní vinou do takového stavu, že není schopen ovládnout své jednání nebo posoudit jeho následky, odpovídá za škodu v tomto stavu způsobenou (§178a,odst.2 ZP).

Fakultě odpovídá za škodu i zaměstnanec, který ji způsobil úmyslným jednáním proti pravidlům slušnosti a občanského soužití (§178 odst. 3 ZP).


3) Rozsah náhrady škody:

Rozsah náhrady škody, kterou je povinen zaměstnanec uhradit, je upraven v § 179 ZP. Zaměstnanec je povinen nahradit fakultě skutečnou škodu a to v penězích, jestliže škodu neodčiní uvedením v předešlý stav. Výše náhrady škody způsobené z nedbalosti nesmí přesáhnout u jednotlivého zaměstnance částku rovnající se 4,5 násobku jeho průměrného měsíčního výdělku před porušením povinnosti, kterým způsobil škodu. Toto omezení neplatí, byla-li škoda způsobena v opilosti, kterou si zaměstnanec sám přivodil nebo po zneužití jiných návykových látek. Jde-li škodu způsobenou úmyslně může fakulta požadovat náhradu i jiné škody. Při určení výše škody na věci se vychází z ceny v době poškození. Zaměstnanec, který odpovídá za schodek dle § 176 ZP nebo za ztrátu svěřených předmětů dle § 178 ZP, je povinen nahradit schodek nebo ztrátu v plné výši. Výši požadované náhrady škody určuje dle § 185 ZP fakulta. Fakulta projedná výši požadované náhrady škody se zaměstnancem a oznámí mu ji zpravidla nejpozději do 1 měsíce ode dne, kdy bylo zjištěno, že škoda vznikla a že za ni zaměstnanec odpovídá. Uzná-li zaměstnanec závazek nahradit škodu v určené výši a dohodne-li s ním fakulta způsob úhrady, je povinna uzavřít dohodu se zaměstnancem písemně, jinak je dohoda neplatná. Zvláštní písemné dohody však není třeba, jestliže byla již škoda uhrazena. Výši požadované náhrady škody a obsah dohody o způsobu její úhrady, s výjimkou náhrady škody nepřesahující 1.000,-Kč, je fakulta povinna projednat s příslušným odborovým orgánem.  


4) Odpovědnost fakulty za škodu na odložených věcech:

Všichni zaměstnanci jsou povinni dle § 204 ZP odkládat věci, které se do zaměstnání obvykle nosí, na místě k tomu určeném nebo na místě, kam se obvykle odkládají. Za škodu na výše uvedených věcech, které zaměstnanec fakulty odložil při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním, fakulta odpovídá. Za věci, které zaměstnanci do zaměstnání obvykle nenosí ( větší částky peněz, klenoty, a jiné cennosti) a které fakulta nepřevzala do zvláštní úschovy, odpovídá fakulta jen do částky 5.000,-Kč. Mezi tyto věci patří i mobilní telefony. Nárok na náhradu škody je zaměstnanec povinen u fakulty uplatnit nejpozději ve lhůtě 15 dnů ode dne, kdy se o škodě na odložených věcech dověděl. Každou ztrátu nebo odcizení odložených věcí je zaměstnanec povinen ihned po jejím zjištění ohlásit nadřízenému a Policii ČR. Kopii policejního protokolu a doklad o hodnotě věcí zaměstnanec předkládá spolu se žádostí o náhradu škody nadřízenému pracovníkovi, který ji postoupí se svým stanoviskem tajemníkovi fakulty.


 Všichni studenti jsou povinni dle § 204 a § 206 ZP odkládat věci, které se do školy obvykle nosí, na místě k tomu určeném nebo na místě, kam se obvykle odkládají. Za škodu na výše uvedených věcech, které student fakulty odložil při plnění studijních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním, fakulta odpovídá. Za věci, které studenti do školy obvykle nenosí ( větší částky peněz, klenoty a jiné cennosti) a které fakulta nepřevzala do zvláštní úschovy, odpovídá fakulta jen do částky 5.000,-Kč. Mezi tyto věci patří i mobilní telefony. Nárok na náhradu škody je student povinen u fakulty uplatnit nejpozději ve lhůtě 15 dnů ode dne, kdy se o škodě na odložených věcech dověděl. Každou ztrátu nebo odcizení odložených věcí je student povinen ihned po jejím zjištění ohlásit vyučujícímu pedagogovi a Policii ČR. Kopii policejního protokolu a doklad o hodnotě věcí student předkládá spolu se žádostí o náhradu škody sekretariátu katedry, na které ke škodě na odložených věcech došlo. Sekretariát ji postoupí se stanoviskem příslušného pedagoga tajemníkovi fakulty.

5) Škodní komise:

Všechny škody vzniklé na majetku fakulty a všechny škody na věcech odložených zaměstnanci nebo studenty fakulty musí být projednány škodní komisí fakulty v nejkratším možném termínu. Komise ze svého jednání pořídí zápis, ve kterém bude současně obsaženo doporučení týkající se náhrady způsobené škody zaměstnancem popř. fakultou, vždy podle charakteru škodní události. Konečné rozhodnutí ve věci náhrady škody přísluší tajemníkovi fakulty.

 

Toto opatření nabývá dnem podpisu.
 
 

V Praze dne 17.04.2000

 
 

 

                                                                                           Doc. PhDr. Pavel Vašák, DrSc.,

                                                                                                          děkan fakulty


Informativní část -  Předpisy užívané při řešení škodních událostí:

  
Škoda na odložených věcech
- pokud škoda vznikne zaměstnancům fakulty nebo studentům PedF UK

 

  1. § 204 zákoníku práce ve spojení s § 206 zákoníku práce

  2. vl. nařízení č. 108/1994 Sb. , kterým se provádí zákoník práce §25, §26, §27 odst. 5.

 

- pokud škoda vznikne třetí osobě (ne zaměstnanci nebo studentovi)

 

  1. § 433 a následné občanského zákoníku, vládní nařízení č. 258/1995 Sb.

 
 
Škody obecně
- vztah zaměstnavatel x zaměstnanec, škola x student

 

  1. zákoník práce, hlava VIII + § 206 (studenti)

  2. vládní nařízení č. 108/1994 Sb.

  3. vyhláška č. 125/1993 Sb.

  4. u škod na zdraví ještě vládní nařízení č. 318/1997 Sb.

 
- ostatní

 

  1.  občanský zákoník, část šestá, hlava první a druhá

Poslední změna: 12. únor 2018 11:42 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na: